تبلیغات
روانشناسی صنعتی- سازمانی - اهداف و فوائد معاینات شغلی1
 
روانشناسی صنعتی- سازمانی
درباره وبلاگ


سلام به دوستان و همکاران بازدید کننده از وبلاگ روانشناسی صنعتی-سازمانی.
هدف ما مشاوره، آموزش و پژوهش در زمینه روانشناسی صنعتی و سازمانی می باشد و سعی بر اینه که به سوالات شما در حد امکان پاسخ داده بشه. فعالیت اصلی نویسنده تدریس، تحقیق و پژوهش هستش، در خدمت دوستان هستم...
جهت انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی، پایان نامه، سرچ چکیده های روز و ...

مدیر وبلاگ : آبانگاه
موضوعات
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون راجع به وبلاگ
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

این واحد با هدف ارزیابی ، تشخیص ، کنترل و درمان بیماری های ناشی از کار در کلیه بانک ها ، ادارات ، سازمان ها و کارخانجات جهت معاینات استخدامی ، ضمن خدمت و تعیین میزان نقص عضو ، خدمات خود را به عموم مردم ارائه می نماید .

سؤالی که در ذهن کارفرما و یا کارگر متبادر می شود این است که اصولاً هدف از انجام معاینات قبل از استخدام ، دوره ای و ... چیست ؟ چرا باید این همه هزینه کرد و وقت کارگر و کارفرما را گرفت ؟ هدف از ثبت گزارشات معاینات طب کار چیست و چه تأثیری بر روی سلامت کارگر یا افزایش بهره وری دارد ؟

 

 

آیا با انجام این چنین معایناتی موارد غیبت از کار و یا وقوع بیماریهای ناخواسته شغلی کاهش می یابد ؟ آیا با صرف هزینه های مذکور فرآیند تولید بهتر می شود ؟ نقش پزشک طب کار چیست ؟ آیا با انجام معاینات مذکور کیفیت و کمیت تولید بهتر می شود ؟ آیا می توان انتظار داشت که با انجام این کار موارد ادعای غرامت های ناشی از کار که هزینه های بسیار سنگینی را بر دوش کارفرما می گذارد کاهش یابد و ... .

در پاسخ باید گفت کارفرمای محترم و کارگر عزیز که در حال مطالعه این متن می باشید ، انجام قبل از استخدام و یا دوره ای معاینات باعث کشف زودرس و پیشگیری به موقع بیماریهای شغلی و غیر شغلی می شود که می توانند باعث مداخله در کار شوند چه بسا شما دچار بیماری و یا معلولیتی هستید که در صورت شروع به کار و یا ادامه آن ، تشدید شده و این امر علاوه بر بروز حادثه برای خود ، باعث به مخاطره افتادن سلامت دیگر همکاران ، آسیب دیدن تجهیزات و یا مخاطرات محیطی شود. کارفرمای محترم با صرف هزینه نسبتاً جزئی به منظور انجام معاینات جلوی بسیاری از این مخاطرات را خواهد گرفت. با انجام این معاینات فرآیند تولید بهتر خواهد شد ، موارد غیبت از کار و حوادث شغلی کاهش خواهد یافت ، تطابق با کار بهتر شده و تعداد موارد ادعای غرامت از کار که به علت ایجاد و یا تشدید بیماریهای ناشی از کار انکار ناپذیر است به حداقل خواهد رسید و کارفرمای محترم در دراز مدت شاهد افزایش قابل توجه کمیت و کیفیت کار ، افزایش بهره وری ، کاهش هزینه های مستقیم و غیر مستقیم ناشی از کار خواهد بود. اصولاً یکی از اهداف معاینات مذکور تطابق با کار می باشد و انجام هر کاری مستلزم وجود شرایطی مناسب در فرد می باشد. در واقع برای انجام هر کاری یک سری نیازمندیها لازم است بطوریکه کار بطور صحیح و مؤثر انجام شده و کارایی مناسب حفظ شود و در عین حال سلامت کارگر ، همکار او و جامعه نیز محفوظ بماند ؛ این امر مستلزم تطابق توانایی های فیزیکی و روانی کارگر با نیازمندی های آن کار می باشد که با انجام صحیح و بموقع معاینات توسط پزشک طب کار محقق می شود . هدف اولیه ارزیابی های پزشکی حصول اطمینان از این موضوع است که شخص جهت انجام کارهای محوله بطور مؤثر و بدون خطر برای خود و دیگران و در نهایت ایمنی از نظر فیزیکی ، جسمانی و روانی در شرایط مطلوب قرار گرفته باشد . با انجام معاینات قبل از استخدام و با اتخاذ تدابیر مناسب باید شرایط را به گونه ای فراهم ساخت تا در صورت امکان شخص بتواند در آن محیط با کمترین خطر ممکن کار کند .

 

با انجام معاینات مذکور نیازمندیهای انجام کار مشخص می شود .

نیازمندیهای انجام کار عبارتند از :

1) شخص از نظر فیزیکی و بدنی متناسب با کار باشد . ( از نظر سن ، جنس ، وضعیت تغذیه ، وضعیت سلامتی ، قدرت و تناسب فیزیکی )

2)شخص از نظر ذهنی و روانی متناسب با آن کار باشد ( طرز فکر و باور ، انگیزه و ... )

3)شخص مهارت لازم جهت انجام آن کار را داشته باشد .

4)شرایط محیط کار ( حرارت ، رطوبت ، سرو صدا و ... ) برای انجام کار و شخص مناسب باشد . در واقع برای انجام صحیح هر کاری باید تمام شرایط فوق بطور متناسب با نیازمندیهای آن کار فراهم شده باشد .

 

 

وقتی شخص قرار است در کاری استخدام شود باید به چند سؤال زیر پاسخ داده شود :

 

   1) انجام مناسب آن کار چه نیازمندیهایی از نظر فیزیکی و روانی و تبحر نیاز دارد ؟  

2) وجود چه حالاتی در شخص می تواند بر روی عملکرد و کارایی مؤثر و صحیح آن کار خاص تاثیر گذاشته و باعث اختلال بهره وری یا ایجاد خطر برای همکاران او و یا جامعه شود ؟

 

مسلماً پاسخ دادن به این سؤالات مستلزم آگاهی کامل از نیازمندیهای کار و محیط کار شخص و نیز آگاهی از وضعیت سلامتی فیزیکی و روانی شخص می باشد و این امر محقق نخواهد شد مگر در سایه گرفتن شرح حال دقیق و انجام صحیح معاینات توسط پزشک طب کار .

در کشورهای پیشرفته دنیا صاحبین حرف و مشاغل و صاحب نظران اقتصادی به اهمیت حیاتی پیشگیری در کاهش هزینه های خود پی برده و با انجام به موقع معاینات قبل از استخدام ، بازگشت به کار و ... جلوی بسیاری از وقایع و حوادث ناگوار ناشی از کار را می گیرند .

 

چگونگی انجام معاینه و گرفتن تاریخچه شغلی و محیطی

شرح حال مختصر شغلی و محیطی باید به عنوان قسمتی از شرح حال پزشکی بیماران در نظر گرفته شود .

 

انواع شرح حال و معاینه شغلی و محیطی :

 

*Pre employment (entrance exam)

*Periodic medical screening and Surveillance examination

*Return to work assessment

*Exit exam

*Evaluation for specific occupational exposure or disease

 

همه این موارد اجزاء مشابهی دارند :

 

1)تاریخچه شغلی و محیطی

2)تاریخچه پزشکی

3)بررسی سیستم های مختلف

4)معاینه فیزیکی

 

مسئله مهمی که باید در شرح حال شغلی پرسیده شود لیست تمام مشاغل و مدت تقریبی انجام آنها توسط کارگر و نیز تغییرات قابل توجه در وظایف کاری حتی اگر برای همان کارفرما انجام شده باشد می باشد .

پزشک طب کار باید وقت بیشتری را جهت گرفتن یک شرح حال خوب مواجه و لیست عنوان های شغلی و ... صرف کنند . حتماً باید از شغل دوم و خصوصیات آن شغل ( مدت انجام نوع مواجهات ، شرح حال و ... ) سؤال شود . برای گرفتن تاریخچه مواجهه باید موادی را که احتمال می دهیم برای مشاغل خاص مشکل ساز باشد لیست کرده و از بیمار پرسید آیا با این مواد مواجهه داشته است یا نه و در صورت مثبت بودن پاسخ در مورد روش مواجهه ، شدت مواجهه و مدت مواجهه سؤال شود .

 

شرح حال محیطی نباید فراموش شود این شرح حال شامل اجزاء زیر می باشد :

اطلاعاتی در مورد خانه بیمار مثل منبع آب ، منبع حرارتی ، حیوانات خانگی ، مجاورت با صنایع آلوده کننده و سرگرمی های فرد ( مواجهه سرب ، رنگ ، باغبانی ، ورزش های خاص ، پرورش حیوانات یا پرندگان ، ... )

 

معاینه فیزیکی و بررسی سیستم ها ( Review of Systems )  :  که دقیقاً شامل همان اجزاء و شرح حال کامل بالینی و پزشکی می باشد . استفاده از پرسش های ( بلی ، خیر ) بالاترین درجه اعتماد را دارد . مهمترین جزء ارزیابی شغلی و محیطی ، معاینه فیزیکی عمومی می باشد .

مهمترین جزء ارزیابی شغلی و محیطی ، معاینه فیزیکی عمومی می باشد . در صورت وجود هر گونه یافته غیر طبیعی ، پزشک باید علاوه بر تشخیص های افتراقی بیماریها از علل شغلی آنها نیز اطلاع کامل داشته باشد .

 

آیا می دانید %95 –  60  بیماریهای شغلی تشخیص داده نمی شود ؟

گرفتن شرح حال و انجام معاینه فیزیکی صحیح و کامل باعث کشف به موقع بیماری شغلی و غیر شغلی ( که می تواند باعث مداخله در کار شخص شود ) می گردد . اکثر علایم و نشانه های بیماریها و مواجهات شغلی غیر اختصاصی هستند و کشف ارتباط آنها با شغل بسیار مهم است و نیازمند اطلاعات کافی پزشک و هوشیار بودن او می باشد . علائم بسیار غیر اختصاصی مثل اختلالات خواب ، تغییر مزه غذاها یا اشتها ، بی حالی ، کسالت ، سردرد ، درد مبهم شکمی و ... ممکن است ناشی از مواجهات شغلی باشند .

 

معاینات بدو استخدام :

هدف اصلی تعیین توانایی فیزیکی و روانی فرد است چرا که ممکن است به دلیل فقدان ظرفیت فیزیکی یا روانی مناسب مثلاً به علت بیماری یا وجود بیماری هایی که از قبل وجود داشته است شخص مستعد خطرات محیط کار باشد .

 

فواید آن :

1)ارزیابی مناسب بودن فرد به منظور انجام کار محوله

2)فراهم آوردن اطلاعات پایه به منظور اندازه گیری تاثیرات سوء اولیه مواجهات برای اهداف پزشکی قانونی

3)شناسایی افرادی را که احتمالاً در خطر برخی مواجهات هستند که می تواند به وسیله برخی انواع کار تشدید شوند.

 

نیازمندیهای لازم جهت انجام کاری را که شخص می خواهد انجام دهد باید از قبل مشخص شده باشد تا براساس اطلاعات بدست آمده از شرح حال و معاینه ، مناسب بودن فرد برای آن کار مشخص شود و اگر تطابق هایی لازم و ضروری باشد مشخص و اجراء شود و یا در صورتیکه شخص اصلاً مناسب برای آن کار نیست رد صلاحیت گردد .

در صورتیکه فرد دچار ناتوانایی هایی بوده و لیکن قادر به انجام عملکردهای اساسی شغل بخصوص باشد نمی توان او را از کار برکنار کرد . تنها زمانی می توان رأی به عدم صلاحیت فرد داد که شرایط زیر وجود داشته باشد :

1)فرد نتواند نیازهای اصلی شغل را برآورده کند .

2)فرد دارای خطر برای خود و یا همکارانش باشد .

3)فرد دارای خطر برای جامعه باشد .

 

بعد از ارزیابی های پزشک طب کار و ارائه توصیه های لازم جهت انجام کار در شغل یا کار خاص ، تصمیم گیری جهت استخدام به عهده ارگان استخدام کننده خواهد بود .

غربالگری پزشکی و معاینات نظارتی :

غربالگری وسیله ای برای پیشگیری ثانویه و با این هدف انجام می شود که بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان کنیم . معاینات بدو استخدام بهترین فرصت جهت انجام غربالگری کلی سلامتی و مشاوره را فراهم می کند . شروع غربالگری سلامتی عمومی باید از همان معاینات بدو استخدام طبق نیاز خودشان انجام شود چرا که در صورت وجود یک بیماری زمینه ای که ممکن است در معاینات بدو استخدام کشف شود یا درمان یا اصلاح بموقع آن و یا ایجاد FFW For fitness work) ) می توان از ناتوانایی های بعدی جلوگیری کرد .

هدف از انجام معاینات ادواری ، پیشگیری اولیه از طریق شناسایی و محدود کردن علل بیماری می باشد .

برنامه های نظارتی پزشکی قادر به شناسایی بیماری در مراحل اولیه بوده و در زمانی انجام می شوند که تأثیرات سلامتی در حداقل ممکن می باشند .

این امر می تواند از طریق انجام اصول بهداشتی و یا استفاده از وسایل حفاظت شخصی محقق شود . ولیکن عدم وجود تأثیرات سوء سلامتی همیشه به معنی عدم مواجهه غیر مجاز با خطرات شغلی نیست و لذا نباید با عث کاهش اقدامات پیشگیری شود . در صورتیکه در غربالگری با نکته غیر طبیعی روبرو شدیم نباید فوراً کارگر را از کار بر کنار کرد بلکه باید اقدامات پیشگیری را انجام داد و لذا غربالگری پزشکی نباید جایگزین روش های کنترل خطر شود .

ارزیابی برگشت به کار ( Return to work assessment ) :

وقتی که کارگری به هر علت ( بیماری شغلی یا غیر شغلی یا آسیب و ... ) برای مدتی از کار دور می شود باید هنگام مراجعه جهت انجام مجدد کار معاینه و ارزیابی شود ( دقیقاً همان هدف معاینه قبل از استخدام اجرا می شود ) چرا که ممکن است طی این دوره تغییر خاطی بعلت بیماری یا عوارض آن در فرد ایجاد شود که نیاز به تطابق با کار وجود داشته باشد . برای مثال اگر فردی بعلت استرس ارگونومیک مبتلا به بیماری عضلانی اسکلتی شده باشد نیازمند تعدیل و تغییر ارگونومیکی به منظور جلوگیری از عود بیماری خواهد بود . جهت بازگشت موفقیت آمیز و سالم کارگر به کار پزشک طب کار به همکاری با بهداشت حرفه ای ، مسئول ایمنی ، مهندسین ، و ارگونومیست ها و تیم مدیریت کارخانه نیازمند است .

در معاینات بازگشت به کار حتی ممکن است بیماری هایی را که قبلاً کشف نشده بودند شناسایی شوند .

در ارزیابی بازگشت به کار مسئله توانبخشی اهمیت ویژه ای دارد . اصولاً توانبخشی به دو صورت می تواند انجام شود :

Off the job rehabilitation

On the job rehabilitation

 

توانبخشی خارج از محل کار Off the job به سه صورت می باشد :

1- فیزیو تراپی

2- آموزش شغلی

3- مراقبت در مرکز توانبخشی

اقدامات مذکور به منظور آمادگی تدریجی فرد به منظور نیازهای شغلی انجام می شود .

 

اجزاء ضروری و لازم جهت توانبخشی در محل کار شامل موارد زیر می باشد :

1- علاقه و توجه کارفرما و تیم سلامت شغلی در طی بیماری

2- ارزیابی پزشکی از دیدگاه طب کار قبل از بازگشت به کار

3- ارزیابی شغلی از دیدگاه نیازهای فکری و فیزیکی

4- انگیزه کارگر

5- پیگیری ( Follow up ) توسط تیم سلامت شغلی

6- تعدیل کار و یا شروع تدریجی وظایف محوله

توجه به این نکته حائز اهمیت است که به منظور بازگشت به کار نیازی به بهبود کامل نیست .

هرگز نباید قبل از اینکه ارگان آسیب دیده بقدر کافی قوی نشده است اجازه کار داد و در عین حال نباید به منظور بازگشت به کار منتظر بهبود کامل بود . بمنظور تعیین دوره متوسط ضروری جهت بازگشت قدرت ارگان بیمار یا آسیب دیده باید راهنماهایی تنظیم شود که نیازمند مشارکت تمام رشته های تخصصی مانند : جراحی ، ارتوپدی و ... را دارد و البته تصمیم گیری در این مورد کاملاً وابسته به موارد زیر می باشند :

1- وضعیت قبلی سلامتی

2- شدت و عوارض بیماری

3- نوع کار و وضعیت محیطی ( محل کار ، وضعیت شغلی )

4- مهارت بیمار در انجام کار

5- در دسترس بودن کار تعدیل شده

6- انگیزه و انگیزش بیمار

7- نگرش کارفرما

و به این دلایل تعیین دقیق بهترین زمان جهت بازگشت به کار برای هر بیماری بسیار مشکل است .

منبع:

mom.blogsky

نوع مطلب :
برچسب ها : طب، صنعت، معاینات شغلی، فواید،
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 26 دی 1390
آبانگاه
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:36 ق.ظ

This is nicely put! !
brand cialis nl acquisto online cialis cialis italia gratis acheter cialis meilleur pri cialis daily new zealand cialis official site cialis en 24 hora cialis generico only best offers 100mg cialis tadalafil 20 mg
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:09 ق.ظ

Thank you, A lot of material!

discount cialis il cialis quanto costa generic low dose cialis cialis 20 mg cut in half dose size of cialis buy cialis online discount cialis generic low dose cialis cialis online napol cialis generique
سه شنبه 13 آذر 1397 01:42 ق.ظ

You suggested this terrifically.
cost of cialis cvs compare prices cialis uk cialis tadalafil online cialis pills cialis 5 effetti collaterali rx cialis para comprar generic cialis 20mg uk cialis usa cost rezeptfrei cialis apotheke achat cialis en europe
دوشنبه 12 آذر 1397 01:22 ق.ظ

You said it perfectly..
cialis manufacturer coupon generic cialis in vietnam cialis generika buy generic cialis cialis para que sirve buy generic cialis are there generic cialis cialis savings card prices for cialis 50mg best generic drugs cialis
شنبه 10 آذر 1397 12:07 ب.ظ

You actually mentioned this well.
cialis free trial viagra vs cialis cialis kaufen bankberweisung buy online cialis 5mg look here cialis cheap canada cialis alternative buy cheap cialis in uk cialis online cialis rckenschmerzen recommended site cialis kanada
شنبه 10 آذر 1397 12:45 ق.ظ

Really a lot of excellent tips.
cialis prices in england cialis rezeptfrei sterreich cialis kamagra levitra cialis diario compra only here cialis pills import cialis how do cialis pills work cost of cialis cvs cialis 50 mg soft tab preis cialis 20mg schweiz
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:18 ب.ظ

Nicely put, Many thanks.
cialis 10 doctissimo generic cialis tadalafil female cialis no prescription cialis tablets australia cialis baratos compran uk cialis dosage amounts cialis 20 mg cost comprar cialis 10 espa241a cialis 20 mg cost buy cialis online nz
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:35 ب.ظ

Really plenty of very good data.
cialis 5 mg schweiz cialis daily dose generic sublingual cialis online cialis dosage recommendations no prescription cialis cheap cialis prezzo al pubblico brand cialis nl cialis en mexico precio cialis sans ordonnance wow look it cialis mexico
پنجشنبه 19 مهر 1397 06:59 ق.ظ

Wow quite a lot of helpful data!
vardenafil buy levitra generic levitra 10 mg prezzo vardenafil vardenafil 20mg vardenafil levitra 20 mg bayer prezzo buy generic levitra levitra levitra 10 mg prezzo
یکشنبه 8 مهر 1397 02:26 ق.ظ

Well spoken of course. !
price cialis best cialis in sconto female cialis no prescription cialis for bph order a sample of cialis cialis 30 day trial coupon cialis en 24 hora chinese cialis 50 mg how does cialis work cialis prices
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:30 ب.ظ

Wonderful stuff. Cheers!
cialis generico milano tesco price cialis cialis baratos compran uk cialis great britain cialis 5mg billiger cialis authentique suisse order cialis from india cialis per paypa cialis pas cher paris low cost cialis 20mg
پنجشنبه 15 شهریور 1397 03:37 ق.ظ

Really tons of useful facts.
cialis qualitat cialis tablets for sale we use it cialis online store ou acheter du cialis pas cher safe site to buy cialis online generic cialis 20mg tablets online prescriptions cialis cialis pills boards miglior cialis generico tadalafil 20 mg
سه شنبه 13 شهریور 1397 07:28 ب.ظ

Regards! I like this.
top rated canadian pharmacies online canadian pharmacy canadian pharmacy viagra brand canadian prescription drugstore canadian pharmacies shipping to usa buy viagra online usa Northwest Pharmacy drugstore online india pharmacy canada 24 canadian pharmaceuticals companies
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:54 ق.ظ

Perfectly spoken of course. !
buy viagra uk without prescription buy viagra usa where to purchase viagra how can i buy viagra online buy brand viagra online without prescription viagra with prescription online where to buy viagra in malaysia buy prescription viagra viagra generic levitra online pharmacy viagra get viagra
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:16 ب.ظ

Thank you. Quite a lot of material!

are there generic cialis viagra vs cialis vs levitra cialis generic tadalafil buy cialis cost online cialis cialis 10 doctissimo cialis generico en mexico buy cheap cialis in uk cialis 5mg prix we use it cialis online store
دوشنبه 22 مرداد 1397 12:16 ق.ظ

You actually reported it fantastically!
ou acheter du cialis pas cher if a woman takes a mans cialis cialis purchasing deutschland cialis online cialis wir preise generic cialis levitra we recommend cialis info cialis canada on line cialis preise schweiz try it no rx cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:40 ق.ظ

Thanks a lot. I enjoy it!
purchase once a day cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis generico lilly buy cialis uk no prescription weblink price cialis comprar cialis 10 espa241a side effects for cialis cialis coupon venta de cialis canada buy cialis cheap 10 mg
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 04:11 ق.ظ

Nicely put, Thanks!
venta cialis en espaa cialis sicuro in linea buy cialis online cheapest buy cialis cheap 10 mg cialis 5 mg effetti collateral buying brand cialis online cialis generico milano cialis sans ordonnance order a sample of cialis only best offers cialis use
جمعه 7 اردیبهشت 1397 07:14 ب.ظ

You actually suggested it really well!
acquistare cialis internet we use it cialis online store safe site to buy cialis online cialis prezzo al pubblico warnings for cialis try it no rx cialis comprar cialis navarr free generic cialis we like it safe cheap cialis cilas
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:38 ق.ظ

Superb forum posts. Thank you.
rx pharmacy viagra how to buy viagra online uk viagra pharmacy viagra cheap viagra viagra order uk honest place to buy viagra buy discount viagra online uk buy viagra how to find viagra cheap viagra online pharmacy buy viagra without prescription
جمعه 17 فروردین 1397 08:18 ب.ظ

Regards, I like this.
cialis side effects dangers fast cialis online achat cialis en suisse only here cialis pills low dose cialis blood pressure online prescriptions cialis cialis lilly tadalafi opinioni cialis generico cialis bula cialis kamagra levitra
یکشنبه 27 اسفند 1396 11:46 ب.ظ

You actually reported this fantastically!
cialis prezzo di mercato prescription doctor cialis cialis italia gratis cialis prezzo di mercato walgreens price for cialis how to purchase cialis on line how does cialis work side effects of cialis cialis tadalafil india cialis 100mg cost
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 06:30 ب.ظ
I blog frequently and I genuinely thank you for your content.
This great article has truly peaked my interest.
I'm going to take a note of your blog and keep checking for new details about once a week.
I subscribed to your RSS feed too.
جمعه 25 فروردین 1396 04:25 ب.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is
a very well written article. I'll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
Thanks for the post. I'll definitely comeback.
پنجشنبه 20 بهمن 1390 04:37 ق.ظ
سلام آقا یا خانم آبانگاه
به نظر شما این همه تست روانشناسی از پرسنل یك شركت گرفتن نتیجه ای هم در بر داره یا فرمالیته است و یا اجرای صرفا بجا اوردن قوانین بهداشت شغلی است .
در رابطه با استرس و بهداشت شغلی پاور پوینت آموزشی جهت تدریس در دانشگاه دارید ؟
ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر