تبلیغات
روانشناسی صنعتی- سازمانی - اهمیت و ضرورت هدف گذاری
 
روانشناسی صنعتی- سازمانی
درباره وبلاگ


سلام به دوستان و همکاران بازدید کننده از وبلاگ روانشناسی صنعتی-سازمانی.
هدف ما مشاوره، آموزش و پژوهش در زمینه روانشناسی صنعتی و سازمانی می باشد و سعی بر اینه که به سوالات شما در حد امکان پاسخ داده بشه. فعالیت اصلی نویسنده تدریس، تحقیق و پژوهش هستش، در خدمت دوستان هستم...
جهت انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی، پایان نامه، سرچ چکیده های روز و ...

مدیر وبلاگ : آبانگاه
موضوعات
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون راجع به وبلاگ
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اهمیت و ضرورت هدف گذاری در کسب و کار

مهمترین عامل ، در کسب هر موفقیتی ، تدوین و مشخص کردن دقیق اهداف می باشد. هدف گذاری مهمترین عامل حرکت و خلق آینده است ، هدف ها هستند که مقصد و مسیر زندگی فردی و سازمانی را روشن می کنند.هدف گذاری به مثابه ترسیم جاده ای برای آینده است. تلاشی ارزشمند است که معطوف به هدف باشد، تلاش بی هدف پرتاب تیر در تاریکی است یکی از موانع بسیار مهم موفقیت و کامیابی ، ناتوانی افراد و سازمان ها در تدوین اهداف می باشد . آنهایی که رویایی در ذهن و هدفی بر روی کاغذ نداشته باشند مقصدشان ناکجا آباد خواهد بود .یکی از مهارت هایی که مدیران و کارکنان باید در خود تقویت نمایند ، مهارت هدف گذاری است.اهداف کلی ، کیفی و مبهم قابلیت اندازه گیری و اثر بخشی نخواهد داشت .

● فرایند هدف گذاری
اهداف از ماموریت ها و چشم اندازها نشات می گیرند و بستگی به جواب سه سئوال ذیل دارد :در حال حاضر ،کجا هستیم ؟به کجا می خواهیم برویم ؟برای رسیدن به هدف چه باید بکنیم؟برای هدف گذاری اطلاع ازماموریت ها چشم انداز و وظایف سازمان ها لازم و ضروری است . اهداف باید در تحقق ماموریت و وظایف سازمانی باشد .
وقتی که اهداف مشخص شدند برای چگونگی رسیدن به اهداف باید طرح ها و برنامه هایی تدوین گردیده ولیست کلیه فعالیت هایی که منجر به تحقق اهداف می شوند را مشخص نمود و پس از اجرای برنامه ها و فعالیت ها باید نتایج و دستاوردها با اهداف مقایسه شوند تا اصلاحات لازم در اهداف ، برنامه ها و فعالیت ها به عمل آید .
● ویژگی های هدف گذاری خوب
هدف باید روشن، واضح و مشخص باشد.-هدف باید واقع بینانه باشد.-هدف باید مکتوب، مدون و روی کاغذآورده شود.-هدف باید در قالب یک جمله مثبت بیان شود.-هدف باید تهییج کننده باشد.-هدف باید کمی و قابل اندازه گیری باشد.-هدف باید مقید به زمان باشد.
-هدف باید قابلیت اجرا و دست یافتنی باشد.-هدف باید در راستای ماموریت ها و ارزش ها تدوین شوند.-هدف باید برای تمام اعضاء قابل فهم و قابل قبول باشد.-هدف باید برای همه ذینفعان سودمند باشند.-هدف بایدمورد تائید باشد.-هدف باید انعطاف پذیر باشند.-هدف باید متناسب با منابع و امکانات تدوین گردد .
● محاسن و مزایای هدف گذاری :
هدف گذاری؛امکان اندازه گیری پیشرفت و بهبود را فراهم می نماید.-هدف گذاری؛انگیزه و روحیه تلاش را بهبود می بخشد.-هدف گذاری؛ باعث ایجاد هماهنگی و وحدت می گردد.-هدف گذاری؛ شرط لازم برنامه ریزی است ، برنامه بدون هدف بی معنی است .-هدف گذاری ؛باعث تمرکز بر فعالیت ها می شود.-هدف گذاری؛ امکان تدوین شاخص ها و معیارها و ارزیابی عملکرد را فراهم می نماید .-هدف گذاری؛ امکان مقایسه نتایج و پیامدها را فراهم می کند.-هدف گذاری؛ انحراف در عملکرد ها و برنامه ها را مشخص می کند.-هدف گذاری؛ میزان کارایی و اثر بخشی سازمان را معین می کند.-هدف گذاری؛ فعالیتهای زاید را شناسایی و مشخص می کند.-هدف گذاری ؛احتمال موفقیت را بیشتر می کند.-هدف گذاری؛ باعث افزایش اعتماد به نفس می شود.-هدف گذاری؛ باعث رشد و تعالی می گردد.
● رابطه بین هدف و انگیزه
رفتار آدمی تحت تاثیر اهداف و انگیزه ها هستند . اهداف و انگیزه به عنوان نیازهای بیرونی و درونی به همدیگر اثر متقابل داشته و رفتار آدمی را مشخص میکند . اهداف بلند ووالاانگیزة بیشتر و اهداف پایین تر و پست تر انگیزه کمتری را ایجاد می نمایند.
همچنین افراد با انگیزه ، اهداف بلندتر و والاتری را انتخاب نموده ولی افراد بی انگیزه اهداف پایین و پست تری را انتخاب می نمایند.هدف گذاری والاتر به افراد با انگیزه نیاز دارد به همین منظور توصیه می شود در افزایش روحیه و انگیزه کارکنان تلاش بیشتری گردد.
● رابطه بین هدف و برنامه ریزی
بین هدف گذاری و برنامه ریزی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. برنامه بدون هدف اثر بخشی نداشته و هدف بدون برنامه ، خیال و رویایی بیش نیست . هدف گذاری جزء لاینفک برنامه ریزی است و برنامه ریزی فرایندی است که چگونگی حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب ( هدف ) را مشخص می نماید. برنامه ریزی خود هدف نیست بلکه وسیله و ابزاری برای تحق اهداف است . برای موفقیت و بهبود فردی و سازمانی ، هدف گذاری خوب شرط لازم و برنامه ریزی مناسب شرط کافی است .
● رابطه بین هدف و ارزیابی عملکرد
نظارت و ارزیابی های زیادی در سازمانها و واحدها انجام می شود که اگر معطوف به هدف نباشد اتلاف منابع خواهد بود . هدفها هستند که به ارزیابی معنی و جهت می بخشند . بدون هدف گذاری ارزیابی مقدور نیست ، زیرا هدف ارزیابی میزان تحقق اهداف است اگر اهداف معین و مشخص نباشند ارزیابی امکان پذیر نخواهد بود. ارزیابی عملکرد فرایندی است که نتایج را با اهداف مورد مقایسه قرار داده و فاصله را معین می کند. شاخص ها و معیارهای ارزیابی عملکرد باید براساس اهداف پیش بینی شده تدوین گردند.
● توصیه های لازم برای هدف گذاری مناسب
با توجه به مطالب مطرح شده با ضرورت ، محاسن، ویژگی ها و فرآیند هدف گذاری آشنا شدید برای افزایش مهارت هدف گذاری به نکات ذیل توجه نمائید.
مهارت لازم برای هدف گذاری را در خود تقویت نمائید.-لیست کلیه هدف هایی که باید به آنها برسید را تهیه نمائید.- با توجه به اینکه تحقق اهداف به صورت همزمان میسر نیست اهداف لیست شده را براساس اهمیت و ضرورت اولویت بندی نمایید.- اولویت های مشخص شده را رعایت نمائید یعنی ابتدا ازهدفی شروع کنید که اولویتش از همه بیشتر است .- اهداف را حتما بر روی کاغذ مکتوب نمائید .-انگیزه های لازم برای تحقق اهداف را فراهم کنید.- در صورت بزرگ بودن اهداف آنهارا به اهداف کوچکتر تقسیم کنید.- لیستی از اقدامات قابل انجام برای تحقق هر یک از اهداف تان را تهیه و تنظیم نمائید.
- هفته خود را با لیست کردن کارها و امور اساسی آغاز کنید. ( استفاده از فرم تعیین اهداف هفتگی ) هر روز صبح شش مورد از مهمترین کارهایی که باید در طول روز به انجام برسانید را براساس اولویت مشخص کنید. ( استفاده از فرم تعیین اهداف روزانه )
به خاطرداشته باشید که هدف گذاری بسیار مهم است ، زندگی کنونی شما مرهون هدفهایی است که قبلا بصورت آگاهانه یا ناآگاهانه انتخاب کرده اید و آینده شما بستگی به هدفهایی دارد که هم اکنون انتخاب می کنید
(روزنامه تفاهم، به نقل از vista.ir)

نوع مطلب : محیط کار، مقالات، مدیریت و تجارت، مدیریت روانشناسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 24 شهریور 1390
آبانگاه
جمعه 11 مرداد 1398 09:59 ب.ظ
Actually no matter if someone doesn't be aware
of after that its up to other users that they will assist, so here it takes place.
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 09:13 ق.ظ
Spot on with this write-up, I truly feel this website needs
a lot more attention. I'll probably be back again to
read through more, thanks for the advice!
شنبه 21 مرداد 1396 12:45 ق.ظ
I do believe all of the concepts you've presented to your post.
They are really convincing and can certainly work. Nonetheless, the
posts are very quick for starters. May just you please prolong them a bit from subsequent time?
Thank you for the post.
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:28 ق.ظ
What's up everyone, it's my first pay a quick visit at this website, and piece of
writing is in fact fruitful in support of me, keep up posting
these articles.
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 06:11 ب.ظ
Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your web
site, how could i subscribe for a blog web site?
The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your
broadcast provided bright clear concept
شنبه 2 اردیبهشت 1396 08:35 ب.ظ
Hey very interesting blog!
دوشنبه 28 فروردین 1396 04:20 ب.ظ
This design is incredible! You obviously know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved
to start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job.
I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
دوشنبه 28 فروردین 1396 06:41 ق.ظ
Today, I went to the beachfront with my kids.

I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and
screamed. There was a hermit crab inside and it pinched
her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely
off topic but I had to tell someone!
دوشنبه 4 مهر 1390 01:46 ب.ظ
سلام
وبلاگ خوبی دارین ولی همشه خوب بودن کافی نیست
چه خوب میشد در کنار کپی کردن مطالب از این ور اون ور کمی هم خودتون بخونیدشون و به آشنایانتون هم توسیه خوندن و عمل کردن رو بکنین
چون در غیر این صورت همچون گاو شیر دهی هستین که بعد از شیر دادن ظرف رو لگد میکنه

و در آخر:
موشی در خانه صاحب مزرعه تله موش دید
به مرغ و گوسفند و گاو خبر داد، همه گفتند تله موش مشکل توست و به ما ربطی ندارد
...

و دیگر هیچ
آبانگاهخیلی ممنونم از یادآوری شما. لازم دونستم عرض کنم خدمتتون که بنده تا مطلبی رو خودم شخصا نخونم در وبلاگ به هچ عنوان قرار نخواهد گرفت.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر