تبلیغات
روانشناسی صنعتی- سازمانی - مدیریت و رهبری با هوش هیجانی
 
روانشناسی صنعتی- سازمانی
درباره وبلاگ


سلام به دوستان و همکاران بازدید کننده از وبلاگ روانشناسی صنعتی-سازمانی.
هدف ما مشاوره، آموزش و پژوهش در زمینه روانشناسی صنعتی و سازمانی می باشد و سعی بر اینه که به سوالات شما در حد امکان پاسخ داده بشه. فعالیت اصلی نویسنده تدریس، تحقیق و پژوهش هستش، در خدمت دوستان هستم...
جهت انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی، پایان نامه، سرچ چکیده های روز و ...

مدیر وبلاگ : آبانگاه
موضوعات
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون راجع به وبلاگ








آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

چكیده

رهبری یك سازمان برای انطباق با تغییرات و به منظور بقا و رشد در محیطهای جدید، ویژگیهای خاصی را می طلبد كه عموماً مدیران برای پاسخ به آنها با مشكلات بسیاری مواجه می شوند. یكی از مهمترین خصیصه ها كه می تواند به رهبران و مدیران در پاسخ به این تغییرات كمك كند، هوش هیجانی است. هوش هیجانی موضوعی است كه سعی در تشریح و تفسیر جایگاه هیجانهای و احساسات در توانمندیهای انسانی دارد. مدیران برخوردار از هوش هیجانی، رهبران مؤثری هستند كه اهداف را با حداكثر بهره وری ، رضایتمندی و تعهد كاركنان محقق می سازند. با توجه به اهمیت هوش هیجانی درمدیریت ،این مقاله به بررسی ابعاد هوش هیجانی درمدیریت ،رشد وتوسعه رهبری درمحیط کاروروش آموزش هوش هیجانی درسازمان می‌پردازد.

مقدمه
امروزه بسیاری ازسازمانها دستخوش تغییرند وهرگونه تغییر نیازمند کارکنان ومدیرانی است که انطباق پذیر بوده وباتغییرها سازگار شوند.دراین میان تعامل اجتماعی به شیوه ای شایسته وثمربخش برای بیشتر مدیران و رهبران به عنوان عنصر کلیدی درمدیریت تغییرهای سازمانی اهمیت فزاینده ای دارد.
بررسیها نشان داده است که گوی رقابت آینده را مدیرانی خواهند برد که بتوانند به طور اثربخش ونتیجه بخش با منابع انسانی خودارتباط برقرارکنند.دراین زمینه هوش هیجانی (EMOTIONAL INTELLIGENCE=EI) یکی ازمولفه هایی است که می تواند به میزان زیادی درروابط مدیران با اعضای سازمان نقش مهمی ایفا کندوبه گفته گلمن (1998)شرط حتمی واجتناب ناپذیر درسازمان به حساب می آید.اخیرابرخی ازدانشمندان نیز دریافته‌اند که هوش هیجانی بااهمیت تراز بهر ه هوشی (IQ) برای یک مدیر ورهبر است .
امروزه هوش هیجانی به عنوان نوعی هوش تبیین شده است که هم شامل درک دقیق هیجانهای خود شخص وهم تعبیر دقیق حالات هیجانی دیگران است .هوش هیجانی ،فرد رااز نظرهیجانی ارزیابی می كند، به این معنی که فرد به چه میزانی ازهیجانها واحساسهای خود آگاهی دارد وچگونه آنها راکنترل واداره می کند. نکته قابل توجه درراستای هوش هیجانی این است که تواناییهای هوش هیجانی ذاتی نیستند، آنها می توانند آموخته شوند .

ابعاد هوش هیجانی در مدیریت و رهبری
گلمن، بویاتزیس و ری (1999) نیز اجزای هوش هیجانی را به شرح زیربیان کرده اند:
1) خودآگاهی: خودآگاهی یا تشخیص احساس در همان زمان كه در حال وقوع است، بخش مهم و كلیدی هوش هیجانی را تشكیل می دهد. توانایی کنترل و اداره لحظه به لحظه احساسها نشان از درک خویشتن و بصیرت روان شناسانه دارد. مدیران و رهبرانی كه
درجه ای بالا از خود آگاهی دارند، با خود و دیگران صادق هستند و می دانند كه چگونه احساسهایشان بر آنها، سایر مردم و عملكرد شغلی‌شان تاثیر می گذارد. آنها با یك احساس قوی از خودآگاهی، با اعتماد به نفس و در استفاده از قابلیتهایشان كوشا هستند و می دانند چه وقت درخواست كمك كنند.
2) خودنظم دهی: كنترل و اداره احساسات مهارتی است كه بر پایه خود آگاهی شكل می گیرد. مدیران ورهبران قادرند محیطی از اعتماد و انصاف خلق كنند. عامل خود نظم دهی به دلایل رقابتی بسیار مهم است، زیرا در محیطی كه سازمانها مستهلك می شوند و فناوری كار با سرعتی گیج كننده تغییر شكل می یابد. فقط افرادی كه بر هیجانهایشان تسلط یافته اند، قادر به انطباق با این تغییرها هستند.
3) انگیزش: هدایت احساسها در جهت هدف خاص برای تمركز توجه و ایجاد انگیزه در خود بسیار مهم است. كنترل احساسها زمینه ساز هر نوع مهارت وموفقیت است و كسانی كه قادرند احساسهای خود را به موقع برانگیزانند، در هر كاری كه به آنان واگذار شود، سعی می كنند مولد وموثر باشند. رهبران با انگیزه برای رسیدن به ماورای انتظارهای خود و هركس دیگر حركت می كنند. كلید واژه این رهبران، پیشرفت است. رهبرانی كه بالقوه رهبر هستند، میل به پیشرفت در آنها درونی شده و برای رسیدن به پیشرفت برانگیخته می شوند. شور، اولین علامت رهبران با انگیزه است كه به وسیله آن عشق به یادگیری دارند، به انجام خوب شغل مبادرت می كنند و یك انرژی خستگی ناپذیر برای بهتر انجام دادن كارها نشان می دهند. تعهد سازمانی علامت دیگر است. وقتی افراد شغلشان را برای خودش دوست دارند. به سازمانی كه در آن مشغول بكارند، احساس تعهد می كنند و به طور قابل ملاحظه ای موقعی كه علایم بر ضد آنهاست، خوش‌بین باقی می مانند.
4) همدلی: توانایی دیگری كه براساس خودآگاهی هیجانی شكل می گیرد، همدلی با دیگران است كه نوعی مهارت مردمی محسوب می شود. رهبران همدلی سعی می كنند همه را راضی كنند. آنها با ملاحظه و فكر، احساسهای كاركنان را همراه با سایر عوامل در تصمیم گیریها در نظر می گیرند. امروزه همدلی به عنوان جزئی از رهبری بسیار مهم است، رهبران همدل بیشترین همدردی را با افراد اطرافشان نشان می دهند. آنها دانش خود را برای پیشرفت سازمانشان به روشهای ظریف اما با اهمیت استفاده می كنند.
5) مهارت های اجتماعی یا تنظیم روابط با دیگران: هنر ارتباط با مردم به مقدار زیاد، مهارت كنترل و اداره احساسهای دیگران است. این مهارت نوعی توانایی است كه محبوبیت، قوه رهبری و نفوذ شخصی را تقویت می كند. رهبران دارای سطوح بالای تواناییهای هیجانی می باشند. اغلب با روحیه هستند. افراد ماهر از نظر اجتماعی به حوزه وسیعی از آشناییها و همچنین مهارتها برای ایجاد رابطه تمایل دارند. این افراد در مدیریت گروهها ماهر هستند. مهارتهای اجتماعی می تواند به عنوان كلید قابلیتهای رهبری در اكثر سازمانها در نظر گرفته شود، زیرا وظیفه رهبر انجام كار از طریق دیگرافراد است. در این راستا رهبران به مدیریت موثر روابط نیاز دارند ومهارتهای اجتماعی آن را ممكن می سازد.

مایر،سالووی وکارسو (1990)نیز برای هوش هیجانی چهاربعدتشخیص داده اند که عبارتند از:
1) شناسایی هیجانها در خود و دیگران: ضروری ترین توانایی مرتبط با هوش هیجانی این است كه از هیجانها و احساسهای خودآگاه باشد. توانایی خودآگاهی به مدیران اجازه می دهد تا نقاط قوت و ضعف خود را بشناسند و به ارزش خود اعتماد پیدا كنند. مدیران خود آگاه برای آزمون دقیق روحیات خود از خود آگاهی استفاده می كنند و به طور شهودی و از راه درك مستقیم می دانند كه چگونه دیگران را تحت تاثیر قرار دهند.
2) كاربرد هیجانها: کاربرد هیجانها،توانایی استفاده از هیجانها درکمک به کسب نتایج مطلوب ،حل مسایل واستفاده ازفرصتهاست. این مهارت شامل توانایی مهم همدلی و بینش سازمانی است. مدیرانی كه از این توانایی برخوردارند. هیجانها و احساسهای دیگران را بیشتر عملی می سازند تا اینكه آنها را حس كنند. آنان نشان می دهند كه مراقب هستند. علاوه بر این، آنان در زمینه شناخت روند سیاستهای اداری تخصص دارند. بنابراین، مدیران برخوردار از آگاهی اجتماعی دقیقاً می دانند كه گفتار و كردارشان بردیگران تاثیر می گذارد و آن قدر حساس هستند كه اگر كلام و رفتارشان تاثیر منفی داشته باشد، آن را تغییر می دهند.

3) توانایی درک و فهم هیجانها: توانایی درک هیجانهای پیچیده وآگاهی ازعلل آنهاوچگونگی تغییر هیجانها ازیک حالت به حالت دیگر رادرک هیجانها می نامند. مدیرانی كه از این توانایی برخوردارند، از این مهارتها در جهت گسترش شور و اشتیاق خود و حل اختلافهااز طریق شوخی و ابراز مهربانی استفاده می كنند. آنها به كمك این تواناییها می توانند بفهمند كه چه چیزی موجب برانگیختن یا عدم برانگیختن افراد یا گروهها می شود و در نتیجه می توانند همكاری بهتری را با دیگران برنامه ریزی كنند.
4) مدیریت هیجانها: مدیریت هیجانها،توانایی کنترل واداره کردن هیجانها درخود و دیگران است. مدیرانی كه این توانایی را دارا هستند، اجازه نمی دهند بدخلقی های گاه و بیگاه در طول روز از آنها سربزند. آنان از توانایی مدیریت هیجانها به این منظور استفاده می كنند كه بدخلقی و روحیه بد را به محیط كاری و اداره وارد نكنند یا منشا و علت بروز آن را به شیوه ای منطقی برای مردم توضیح دهند. بنابراین، آنها می دانند كه منشا این بدخلقی ها كجاست و چه مدت ممكن است به طول انجامد.
«جردن»، «اشانازی»، «هارتل» و «هوپر» (1999) ابعاد هوش هیجانی در محیط كار را به صورت مدل نشان
داده اند. در این مدل بر اساس ابعاد مایر، سالووی و كارسو، شاخصهای فرعی تر تبیین و ارتباط آنها با هوش هیجانی مرتبط با خود و دیگران كه تشكیل دهنده هوش هیجانی محیط كار است. به صورت شكل 1 بیان شده است (شكل شماره یك).

هوش هیجانی و رهبری گروه
توانایی به كارگیری هیجانات یا تولید هیجانها برای تسهیل حل مسئله در كارآیی اعضای گروه نقش مهمی را ایفا می كند. در واقع بارساد (2000) از دانشكده مدیریت ییل در مطالعه ای كه راجع به شناخت هیجانی انجام داد، دریافت كه گسترش هیجانهای مثبت در داخل گروهها، همكاری و مشاركت اعضای گروه را تسهیل كرده، تعارض را كاهش داده و میزان كارآیی اعضای گروه را بهبود می بخشد. رایس (1999) متخصص آمریكایی در زمینه منابع انسانی، مقیاس چند عاملی هوش هیجانی را روی 164 نفر از كاركنان عادی و 11 نفر از رهبران این كاركنان كه در یك شركت بیمه مشغول به كار بودند، اجرا كرد و با این آزمون به ارزیابی هوش هیجانی آنان پرداخت. همبستگی بین نمره های مربوط به گروه رهبران درآزمون هوش هیجانی با نمره های كارآیی آنان كه توسط مدیران اداره درجه بندی شده بود (51/0= r) محاسبه شد. همبستگی بین میانگین نمره های گروه در آزمون هوش هیجانی و امتیازبندی مدیران از عملكرد آنان در ارائه خدمات به مشتریان (46/0= r) بود. در این بررسی، رابطه بین هوش هیجانی و عملكرد پیچیده بود. مثلاً نمره هوش هیجانی بالاتر رهبر گروه كه از طریق آزمون هوش هیجانی اندازه گیری شده بود، با امتیاز بندی مدیران از نظر دقت گروه در رسیدگی به شكایات مشتریان، رابطه منفی (35/0= r) داشت، در حالی كه عملكرد امتیازبندی شده توسط اعضای گروه همبستگی مثبت و نسبتاً بالایی (58/0 = r) با هوش هیجانی داشت.
یك گروه تیم تحقیق استرالیایی كه توسط «جردن»، «اشانازی»، «هارتل» و «هوپر» (1999) رهبری می شد. عملكرد 44 گروه را طی دوره زمانی 9 هفته‌ای مورد بررسی قرار داد. هوش هیجانی اعضای گروهها با استفاده از یك مقیاس خود سنجی كه براساس مدل مایر و سالووی طراحی شده بود، اندازه گیری شد. محققان، عملكرد گروههایی كه در زمینه هوش هیجانی بالا یا پائین بودند را تحلیل كردند. در آغاز مطالعه، عملكرد گروههایی كه هوش هیجانی بالایی داشتند. به طور معناداری بیشتر از عملكرد گروههایی بود كه هوش هیجانی پائینی داشتند و در پایان هفته نهم، عملكرد هر دو گروه در یك سطح قرار داشت.
با توجه به نتایج این بررسیها و سایر مطالعه ها به نظر می رسد كه هوش هیجانی به عنوان یك عامل واسطه ای و سازمان دهنده می تواند موجب بهبود عملكرد گروه شود. زیرا برای گرو ه این امكان را فراهم می آورد كه به طور وسیع وموثر به شكل هماهنگ درآید. همچنین به نظر می رسد كه گروههایی كه از نظر هوش هیجانی در حد پایینی قرار دارند، به وقت بیشتری نیاز داشته باشند تا نحوه كاركردن موثر را در قابل یك گروه هماهنگ تجربه كنند.

روشهای صحیح اجرای برنامه آموزش هوش هیجانی
در اجرای برنامه های هوش هیجانی در سازمان باید به چند اصل مهم توجه داشت. این اصول عبارتند از:(كارسو و ولف، 2001).
- مشخص كردن اهداف سازمان به طور واضح؛
- ایجاد پیوند بین آموزش و اهداف سازمان؛
ارزیابی دقیق كاركنان در برنامه آموزشی برای مشخص ساختن تواناییهای پایه و نیازهای فردی آنان؛
- انطباق طرح برنامه آموزشی با تواناییها و ضعفهای كاركنان؛
- تهیه و تدوین ساختار جلسه ها؛
- استفاده از تمرینهای عملی، مطالعات موردی و روش ایفای نقش؛
- برقراری ارتباط و پیوند بین آموخته ها و تجارب دنیای واقعی كاركنان؛
- فراهم ساختن فرصتهایی برای تمرین آموخته ها؛
- پیش بینی فرصتهای متعدد برای دادن بازخورد؛
- استقاده از موقعیتهای گروهی برای ایفای نقش و مهمترین رفتارهای اجتماعی وآموزش آنها؛
- نشان دادن نیازهای اختصاصی هر فرد به او به طور خصوصی و محرمانه؛
- فراهم ساختن منابع حمایتی و تقویتی برای كاركنان در برنامه طی مرحله پیگیری.

نتیجه گیری
سازمانها برای اینكه بتوانند درمحیط پرتلاطم ورقابتی امروزباقی بمانند، بایدخودرابه تفكرهای نوین كسب وكارمجهزسازند و به طورمستمر خود را بهبود بخشند. رهبری این گونه سازمانها بسیار حساس و پیچیده است وزمانی این حساسیت دو چندان می شود كه رهبر با تغییرهای انطباقی روبه رو باشد كه بسیار متفاوت از تغییرهای فنی است. مشكلات فنی از طریق دانش فنی و فرآیندهای متداول حل مسئله قابل حل هستند، در حالی كه مشكلات انطباقی در برابر این گونه راه حلها متفاوت است. رهبری یك سازمان برای انطباق پذیری با تغییرها و به منظور بقا و رشد در محیطهای جدید كسب و كار، ویژگیهای خاصی را می طلبد كه عموماً مدیران برای پاسخ به آنها با مشكلات بسیاری مواجه می شوند. در این زمینه یكی از مهمترین مولفه های شخصیتی كه می تواند به رهبران و مدیران كمك كند. هوش هیجانی است. با توجه به اینكه هوش هیجانی، توان استفاده از احساس و هیجان خود ودیگران دررفتار فردی و گروهی در جهت كسب حداكثر نتایج با حداكثر رضایت است. بنابراین، تلفیق دانش مدیریتی و تواناییهای هیجانی در مدیریت می تواند در سوق دادن افراد به سوی دستیابی به هدف كارساز و مفید باشد.

منابع
1- Barsade,S. G.(2000). The ripple effect: Emotional contagion in groups . working paper: New Haven. CT:
Yale University press.
2- Caruso, D. R,.&Wolff, C.(2001). Emotional intelligence in the workplace .In the emotional intelligence in
everyday life: A Scientific inquiry . Edited by: Joseph Ciarrochi , Joseph .P.Forgas,. &John D. Mayer
psychology press.
3- Goleman, D.Boyatzis, R.E,. & Rhee,k.(1999). Clustering competence in emotional intelligence insights from
the emotional competence inventory. (ECI). from the world wide web http:// www. eiconsortium. org.
4- Jordan, R.J. Ashanasy, N. M. Hartel, C.E, J, .& Hooper, G.S.(1999). Workgroup emotional intelligence: Scale
development and relationship to team process effectiveness and goal focus. Manuscript .Submitted for ?? publication.
5-Mayer,J.D.Salovey, p,.& Caruso, D.R. (1999). Emotional intelligence meets traditional standards for?an intelligence .Journal of Intelligence .27.pp:267-269.
6- Rice, C.L.(1999). A quantitative study of emotional intelligence and its impact in team performance
:Unpublished Masters Thesis.pepeerdine .University of? Malibu

- مرضیه مختاری پور: دانشجوی كارشناسی ارشد مدیریت آموزشی دانشگاه اصفهان
- سیدعلی سیادت: استادیار دانشكده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه اصفهان

منبع:

1farakav.wordpress.com





نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 29 مهر 1389
آبانگاه
شنبه 1 تیر 1398 04:13 ب.ظ

Kudos, Loads of forum posts!

buy cialis online nz prices for cialis 50mg generic cialis at the pharmacy cialis taglich cialis 200 dollar savings card canadian cialis cialis without a doctor's prescription cialis rezeptfrei sterreich generic low dose cialis cialis 100mg suppliers
جمعه 31 خرداد 1398 11:31 ب.ظ

You actually suggested this exceptionally well.
we choice cialis pfizer india cialis uk cialis tablets generico cialis mexico cialis canada canada discount drugs cialis cialis daily acquistare cialis internet cialis savings card link for you cialis price
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:28 ب.ظ

Perfectly expressed indeed! .
cialis generisches kanada we recommend cheapest cialis cialis baratos compran uk i recommend cialis generico prices for cialis 50mg cialis kaufen wo prix cialis once a da cialis from canada we recommend cialis best buy cheap cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:20 ق.ظ

You reported it wonderfully!
generic cialis 20mg uk sublingual cialis online cialis generika cialis cipla best buy cialis online link for you cialis price viagra vs cialis vs levitra cialis 20 mg best price cialis en mexico precio cialis canadian drugs
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:36 ق.ظ

Very well voiced really. !
only best offers 100mg cialis cialis vs viagra no prescription cialis cheap when will generic cialis be available price cialis per pill cialis dosage recommendations how much does a cialis cost 200 cialis coupon walgreens price for cialis cilas
دوشنبه 27 خرداد 1398 02:38 ب.ظ

Thanks a lot! An abundance of info!

overnight cialis tadalafil cialis 5mg billiger miglior cialis generico precios cialis peru cialis generico en mexico cialis et insomni il cialis quanto costa viagra vs cialis cialis tablets tarif cialis france
شنبه 25 خرداد 1398 08:28 ب.ظ

Seriously lots of amazing material!
comprar cialis navarr generic cialis at the pharmacy generic cialis pro cialis generico in farmacia overnight cialis tadalafil free cialis cialis wir preise cialis online holland how does cialis work cialis online
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:09 ب.ظ

Amazing posts. With thanks!
cialis italia gratis pastillas cialis y alcoho cialis sicuro in linea click now cialis from canada canada discount drugs cialis callus cialis online holland cialis billig cialis prezzo al pubblico prescription doctor cialis
شنبه 18 خرداد 1398 11:31 ق.ظ

Kudos! Loads of knowledge.

cialis kaufen does cialis cause gout cialis manufacturer coupon we recommend cialis best buy cipla cialis online cialis generico postepay venta cialis en espaa how does cialis work cialis usa cost cialis for daily use
شنبه 24 فروردین 1398 05:51 ق.ظ

Helpful advice. Cheers.
cialis canadian pharmacy trusted pharmacy canada canadian drugs trust pharmacy canada online pharmacies canadian pharmacies online prescriptions legitimate canadian mail order pharmacies canada medication prices good canadian online pharmacies canadian rxlist
جمعه 16 آذر 1397 11:02 ق.ظ

Whoa quite a lot of awesome material!
cialis online napol weblink price cialis cialis 05 cialis 10 doctissimo cialis australia org cialis soft tabs for sale cialis cost venta cialis en espaa cialis en 24 hora cuanto cuesta cialis yaho
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:01 ب.ظ

You suggested this adequately!
cialis 30 day sample opinioni cialis generico acquisto online cialis generic cialis tadalafil price cialis best free cialis click now cialis from canada we like it safe cheap cialis cialis australian price cialis prezzo in linea basso
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:01 ق.ظ

You said it effectively.
cialis prices in england cialis uk cialis 20 mg cialis 10mg prix pharmaci overnight cialis tadalafil enter site very cheap cialis cialis therapie cost of cialis cvs we use it cialis online store click here cialis daily uk
یکشنبه 11 آذر 1397 07:09 ب.ظ

Well voiced without a doubt. .
cialis soft tabs for sale cialis herbs buy cialis online legal cialis australia org generic cialis levitra generic cialis levitra cialis pills generic cialis pill online cialis patent expiration buy original cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 06:42 ق.ظ

Seriously a good deal of terrific info!
try it no rx cialis best generic drugs cialis we recommend cialis best buy cialis y deporte cialis generic buy cialis cheap 10 mg can i take cialis and ecstasy buying cialis on internet cialis daily generic cialis with dapoxetine
شنبه 10 آذر 1397 06:20 ق.ظ

Very well expressed indeed. !
safe site to buy cialis online il cialis quanto costa cialis generisches kanada cialis 100 mg 30 tablet the best site cialis tablets if a woman takes a mans cialis generico cialis mexico canada discount drugs cialis cheap cialis buy cialis cheap 10 mg
جمعه 9 آذر 1397 07:04 ب.ظ

Cheers. I appreciate this!
tadalafil cialis online deutschland cialis 5mg cost of cialis cvs cialis 5 mg buy sialis 5 mg cialis coupon printable cialis 50 mg soft tab india cialis 100mg cost viagra vs cialis vs levitra
جمعه 9 آذر 1397 07:16 ق.ظ

Nicely put, Regards!
sublingual cialis online generic cialis soft gels canadian discount cialis cialis 30 day trial coupon cialis coupons printable we use it 50 mg cialis dose cialis great britain india cialis 100mg cost discount cialis achat cialis en europe
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:22 ق.ظ

Awesome material. Thanks!
cialis generic pastillas cialis y alcoho cialis 20 mg cialis 05 cialis daily new zealand cialis prezzo di mercato cialis generico online cialis rezeptfrei sterreich cialis for sale in europa wow look it cialis mexico
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:31 ب.ظ

Wonderful advice. Many thanks!
when can i take another cialis order a sample of cialis the best choice cialis woman cialis 10mg prix pharmaci low dose cialis blood pressure cialis online cialis lilly tadalafi cialis online nederland cialis efficacit venta cialis en espaa
چهارشنبه 11 مهر 1397 06:21 ق.ظ

Reliable write ups. Thanks!
tarif cialis france cialis 100mg suppliers viagra cialis levitra 40 mg cialis what if i take acquistare cialis internet 200 cialis coupon rezeptfrei cialis apotheke cialis therapie cialis lilly tadalafi prix cialis once a da
دوشنبه 9 مهر 1397 05:08 ق.ظ

Helpful facts. Thanks!
precios de cialis generico buying cialis overnight we choice free trial of cialis cialis et insomni cialis 20 mg cost cialis wir preise cialis generico buy cialis sample pack discount cialis cialis professional yohimbe
چهارشنبه 28 شهریور 1397 03:41 ق.ظ

Wow tons of very good tips.
cialis price in bangalore cialis coupons printable cialis patent expiration cialis daily wow look it cialis mexico cialis official site cialis generico en mexico tadalafil 20mg cialis uk next day opinioni cialis generico
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:36 ب.ظ

Thanks a lot. A good amount of tips.

weblink price cialis cialis daily cialis arginine interactio generic cialis levitra ou trouver cialis sur le net cialis daily reviews cialis uk next day generic low dose cialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis uk
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:40 ق.ظ

Kudos. Wonderful stuff!
buy viagra europe getting viagra uk viagra for sale pharmacy online rx viagra online generic viagra cheap price of viagra uk buy viagra pills online is sildenafil generic buying viagra in china
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:17 ب.ظ

Thanks. Plenty of tips.

cialis free trial are there generic cialis prices on cialis 10 mg precios cialis peru how do cialis pills work cialis 5 effetti collaterali we choice cialis uk buy cialis online nz order generic cialis online cialis 5 mg para diabeticos
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:50 ق.ظ

Beneficial knowledge. Appreciate it.
we choice cialis uk acheter cialis meilleur pri buy cialis online cialis 5 mg effetti collateral viagra vs cialis only now cialis 20 mg cialis prezzo in linea basso prezzo di cialis in bulgaria buying cialis on internet cialis sicuro in linea
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 08:35 ق.ظ

Thanks a lot! Ample info!

where can i buy sildenafil online buy real viagra online kamagra buy discount viagra online is it legal to buy viagra online buy viagra in china buying generic viagra online pharmacy order is it legal to buy viagra buy viagra online canada
شنبه 4 فروردین 1397 10:45 ب.ظ

Thank you! Valuable information!
cialis qualitat generic cialis 20mg uk estudios de cialis genricos cialis uk next day sialis 200 cialis coupon cialis 5mg billiger cialis efficacit precios cialis peru buy cheap cialis in uk
پنجشنبه 2 فروردین 1397 05:49 ب.ظ

You actually expressed that well.
sialis bulk cialis cialis purchasing when can i take another cialis cialis kaufen bankberweisung the best site cialis tablets cialis for sale we use it 50 mg cialis dose acheter cialis kamagra click here take cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30