تبلیغات
روانشناسی صنعتی- سازمانی - اهمیت و نقش آموزش در سازمان ها
 
روانشناسی صنعتی- سازمانی
درباره وبلاگ


سلام به دوستان و همکاران بازدید کننده از وبلاگ روانشناسی صنعتی-سازمانی.
هدف ما مشاوره، آموزش و پژوهش در زمینه روانشناسی صنعتی و سازمانی می باشد و سعی بر اینه که به سوالات شما در حد امکان پاسخ داده بشه. فعالیت اصلی نویسنده تدریس، تحقیق و پژوهش هستش، در خدمت دوستان هستم...
جهت انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی، پایان نامه، سرچ چکیده های روز و ...

مدیر وبلاگ : آبانگاه
موضوعات
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون راجع به وبلاگ
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

image

در دنیای در حال تغییر كنونی ضرورت آموزش در سازمان ها و نهادها به دلایل فراوان پذیرفته شده است . تغییرات سریع و عمیق علمی سبب شده است كه هر از چند گاهی مطالب و نظریه های جدیدی وارد میدان زندگی شود كه برای ارائه حیات به ناچار باید علوم و معارف جدید را آموخت و برخی از نظریه های قدیمی را كه كارآیی ندارند ، كنار گذاشت .

تغییرات فن آوری سبب دگرگونی در شبكه ها وروش های سازمان می شود و هر تغییری كسب دانش و مهارت های جدید را ضروری می سازد . میزان كمّی و كیفی این تغییرات آنقدر زیاد است كه گاهی اوقات مدیران و كاركنان را دچار وحشت می كند و ممكن است احساس كنند كه فرصت و توان سازگاری با این تغییرات را ندارند . با همه سختی ها و مشكلات باید پذیرفت كه ادامه حیات سازمان تا حدود زیادی به دانش ،آگاهی و مهارت های گوناگون و جدید بستگی دارد .


هرچه دانش و مهارت های كاركنان با نیازهای جامعه و پیشرفت های علمی ، تغییرات فن آوری هماهنگی و انطباق بیشتری داشته باشد درجه اطمینان از موفقیت فرد و سازمان بالاتر می رود . گاهی اوقات ، رشد فردی ، داشتن انگیزه ، تخصص و پرهیز از ایستایی و ركود فرد عامل اساسی نوجویی و كسب دانش می شود . اساس بهسازی سازمانی كه به نام های دیگری چون توسعه و بالندگی سازمانی نیز خوانده شده بهسازی نیروی انسانی است كه به صورت های مختلف ( آموزش قبل از خدمت و ضمن خدمت ) در سازمان ها انجام می شود .

در مقاله حاضر كوششی نیز جهت روشن ساختن مفاهیم و ضرورت و اهمیت آموزش های ضمن خدمت و جایگاه آموزش در بین فعالیت های سازمان هاست و در این راستا رابطه آموزش ضمن خدمت با افزایش كیفیت و كارآیی كاركنان نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت . هدف نظام آموزش و بهسازی در یك سازمان به عنوان یكی از كاركردهای مهم مدیریت منابع انسانی فراهم آوردن زمینه است ای كه بر اساس آن توانایی های بالقوه افراد به فعل در آید و استعدادهای آنان شكوفا گردد . این هدف از طریق ایجاد فرصت های آموزشی جهت كاركنان تحقق می یابد . آموزش كاركنای فرایندی است كه انطباق و سازگاری كاركنان را به محیط متحول سازمانی و مآلاً انطباق بهتر سازمان را با محیط بیرونی فراهم می آورد .

در نتیجه كاركنان آموزش دیده نسبت به كاركنان آموزش ندیده به تغییرات سازمانی و همچنین تغییرات جامعه آگاهانه تر واكنش نشان می دهند و از آن جا كه حیات و ادامه زندگی سازمان تا حدود زیادی به دانش و مهارت كاركنان آن بستگی دارد ، افراد ماهرتر و آموزش دیده تر نقش مؤثرتری در كارآمدی و بهره وری سازمانی خواهند داشت . از طرف دیگر آموزش با افزایش میزان اطلاعات ، دانش ، مهارت ها و قابلیت های كاركنان ، آنان را برای ایفای وظایف و قبول مسئولیت های جدیدتر ، آماده تر و مجهزتر می كند . به طور كلی سازمانی كه به رشد كمی و كیفی دانش و مهارت كاركنان خود می اندیشد و پیوسته فعالیت های آموزش در آن در جریان است افراد به طور مستمر توانایی های خود را افزایش می دهند و چگونه آموختن و به كار بستن را می آموزند . در چنین سازمانی ، ابتكار ، ابداع ، ارتقای آگاهی و دانش افزایی به نوعی رفتار همگانی مبدل می شود و توفیق در تحقق اهداف سازمانی امری قطعی است و هرگز سازمان دچار جمود فكری نخواهد شد .

بسیاری از صاحبنظران درباره اهمیت و نقش آموزش در جامعه اظهار نظر كرده اند كه در این مختصر مجال پرداختن به همگی آنها مقدور نیست و فقط به برخی از آنها به عنوان نمونه اشاره می شود :

ـ پیتر دراكر عقیده دارد كه علی رغم هزینه های سنگین تربیت نیروی كار ، آموزش همراه با اِعمال صحیح مدیریت در مدتی ك وتاه هر كشور عقب مانده ای را در زمره كشورهای پیشرفته و برخوردار از بهره وری بالا قرار می دهد .

ـ ساخارو یولوس بر این باور است كه آموزش نه تنها یكی از حقوق اولیه و اصلی انسان است بلكه اصولاً ركن اصلی توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه نیز به حساب می آید .

ـ به نظر هاربیسون ، كشوری كه قادر به توسعه مهارت و دانش مردم و بهره گیری از آن در رشد اقتصاد ملی نباشد در حل مشكل نیافتگی نیز ناتوان خواهد بود .

ـ فیتر جرالد ، رییس سابق كمپانی بریجستون ـ فایزستون بر این عقیده است كهاصلی ترین راه ارتقای بازده یك موسسه بالا بردن درك كاركنان آن در مورد برنامه ها و هدف های موسسه كه خود از طریق آموزش مستمر و برقراری ارتباط گسترده و مداوم با كاركنان فراهم می شود .

برای نیل به بازده بالا مدیریت موسسه باید سخاوتمندانه ولی با برنامه ، در آموزش كاركنان خود سرمایه گذاری كند . به اعتقاد جرالد آموزش هرگز نباید به آموزش تخصصی كاركنان محدود شود بلكه باید ایجاد نوعی « فرهنگ كاری » جدید در كاركنان را مورد توجه قرار دهد .

دلیل عمده بازده بالای نیروی انسانی و شكوفایی اقتصادی كشورهایی چون ژاپن و آلمان در سال های بعد از جنگ جهانی دوم اهمیت دادن به آموزش به ویژه ، آموزش كاركنان است و در واقع رشد مهارت ها و قابلیت های كارگزاران و كاركنان مراكز تولیدی ـ صنعتی و خدماتی این كشورها بر اثر بهره گیری از فرصت های آموزشی میسر شده است .

شایان ذكر است اگر آموزش كاركنان را هزینه به حساب آوریم ، هنگام مواجه شدن سازمان با كمبود بودجه و مشكلات مالی ، بودجه آموزش جزو اولین بودجه هایی است كه كاهش می یابد . اما اگر اصول و ارزش ها و نگرش های حاكم بر سازمان ، نیروی انسانی را مهم ترین سرمایه سازمان تلقی كند ، حتی در سخت ترین شرایط مالی هم ، اگر بودجه آموزش افزایش نیابد حداقل كاهش نخواهد یافت . مفهوم و فواید آموزش ضمن خدمت آموزش ضمن خدمت یا آموزش كاركنان عبارت است از كلیه كوشش ها و فعالیت هایی كه در جهت ارتقاء سطح دانش و آگاهی ، مهارت های فنی و حرفه ای و هم چنین ایجاد رفتار مطلوب در كاركنان سازمان به عمل می آید تا آنها را به نحو احسن آماده انجام وظایف و مسئولیت های خود كند . ـ فواید آموزش ضمن خدمت را می توان فهرست وار به شرح زیر ارائه نمود :

1. تسهیل در راه رسیدن به اهداف سازمانی

2. بهبود كمی و كیفی محصولات یا خدمات ارائه شده توسط سازمان

3. ایجاد هماهنگی در نحوه انجام كارها در سازمان

4. تقلیل سطح حوادث و سوانح در محیط كار

5. تقویت روحیه پرسنل و ایجاد ثبات در سازمان

6. كاهش در نظارت های مستقیم و غیرمستقیم

7. كاهش میزان تمرد و نزاع و كشمكش ، غیبت ، تأخیر و سایر رفتارهای نابهنجار گروهی در محیط كار .

8. تقلیل میزان هزینه های عمومی در سازمان از قبیل هزینه های خدماتی ، قیمت تمام شده كالا ، كارگزینی و ...

9. افزایش میزان سوددهی و اثرات استفاده از سود حاصل شده جهت رفاه كاركنان

10. تقویت حس وفاداری و همبستگی كاركنان نسبت به سازمان

11. جلوگیری از تداخل مسوولیت ها و وظایف و كاهش دوباره كاری ها در سازمان

12. شكوفا كردن استعدادهای نهفته كاركنان

13. ایجاد حس انعطاف پذیری لازم در كاركنان

14. ایجاد زمینه رشد و موفقیت در امور شغلی

15. ایجاد زمینه موفقیت در امور اجتماعی ،‌انفرادی و خصوصی

و موارد دیگر ...

لازم به ذكر است آموزش كاركنان با تمام مزایایی كه دارد ، گاهی مشكل ساز می شود و آن زمانی است كه افراد برای طی دوره ها انگیزه كافی ندارند و صرفاً برای رفع مسئولیت یا كسب گواهینامه های مربوط یا مزایای مادی در آن شركت می كنند یا شرایطی در سازمان فراهم است كه امكان به كارگیری مطالب آموخته شده در محیط كار وجود ندارند و یا تضادهایی بین كاركنان و مسئولان رده بالای سازمان به وجود می آید .

برای رفع یا تقلیل این مشكلات می توان در صورتی كه سازمان امكانات داشته باشد آموزش در مورد همه افراد اجرا شود در غیر این صورت می توان آموزش را از سطح بالای سازمان به سطوح پایین تر تسرّی داد تا زبان مشتركی بین كاركنان و مسئولان به وجود آید . پیشنهادات با توجه به اهمیت و جایگاه آموزش در سازمان ها در جهت رفع تنگناهای موجود آموزش كاركنان سازمان ها بخصوص بانك صادرات ایران و با توجه به فرصت پیش آمده توصیه های به شرح ذیل ارائه می شود :

1. قبل از هر برنامه ریزی آموزشی ، نیازسنجی كاملی به عمل آید و آموزش براساس نیازهای واقعی جامعه و سازمان استوار گردد و بر این اساس برنامه های آموزشی كوتاه مدت و بلند مدت تهیه و تدوین و به معرض اجرا گذارده شود .

2. ایجاد باور و اعتقاد به اهمیت آموزش چه از نظر مدیران و چه از دید شركت كنندگان ، انگیزه ای است كه فرایند آموزش را تسهیل و نتایج آن را پربار می كند . بنابراین باید با استفاده از تمام امكانات برای ایجاد این عقیده اقدام كرد و این مقاله نیز در راستای این هدف نگاشته شده است .

3. از آن جایی كه كامیابی سازمان در گرو شكوفایی استعدادها و توانمندی نیروی انسانی آن است و با توجه به ویژگی طبیعی انسان كه تا واپسین دم اشتباه بهره گیری از توان بالقوه خود را دارد ، توصیه می شود یكی از اهداف مهم آموزش را پرورش استعدادهای كاركنان قرار دهیم و با بهره گیری از روش های آموزش مشاركتی ، فعال و كاربردی و برخورداری از شیوه های آموزشی متقابل همانند روش های تدریس دوسویه و چندسویه و شاگردمحوری فرد فرد فراگیران را به تحرك و تلاش واداریم و بدینوسیله امكان تجلی استعدادهای نهفته آنان را فراهم سازیم .

4. در دنیای امروز ، آموزش سنتی برای رفع نیازهای آموزشی كاركنان و اداره امور پیچیده كافی نیست بنابراین باید الگوها و روش های جدیدتر و مناسب تری مانند آموزش های كاربردی برای پرورش كاركنان و مدیران تحول آفرین ، كارآفرین و خلاق به كار گرفته شود . با این روش های عملی و كاربردی و الگوهای آموزش جدیدبایددوهدف زیر را دنبال كرد : الف ) تجهیز كاركنان و مدیران با آخرین دستاوردهای علمی و فنی ـ حرفه ای كه از این طریق می توان فرصت ها و منابع سازمان را به كار گرفت و به رشد و تعالی نیروی كار سازمان كمك كرد . به عبارت دیگر می توان كاركنانی تربیت كرد كه بتوانند در عرصه پررقابت جهان امروز با بهره گیری از آخرین یافته های پژوهشی و تجربیات علمی و عملی موجود در دنیا به پیشبرد اهداف سازمان كمك كنند . ب ) ایجاد یك محیط فعال یادگیری و دانش آفرین در سازمان به نحوی كه در این جهان پر تحول كاركنان ضمن بهره گیری از فرصت ها ، پیوسته به یادگیری و روزآمدكردن اطلاعات شغلی خود بپردازند .

5. در آموزش ضمن خدمت علاوه بر توجه به ارتقای مهارت و كارآیی شغلی كاركنان پرورش ویژگی های شخصیتی ، ‌تقویت فرهنگ سازمانی و منش آنان نیز مورد توجه قرار گیرد . به عبارت دیگر آموزش به منظور احراز شایستگی نه فقط به مثابه عضوی از سازمان بلكه به مثابه عضوی از كل جامعه مطرح شود .

6. در خاتمه باید خاطرنشان ساخت افزایش سرانه آموزشی در جهت آموزش كاركنان و افزایش سرمایه گذاری در اجرای دوره های آموزشی مختلف از جمله شروط اصلی تحقق موفقیت و پیشرفت سازمان از جانب صاحبنظران تلقی شده است كه در سیستم بانكی و بخصوص بانك صادرات ایران نیز ضرورت بیش از پیش آن احساس می شود .

دکترسیدجمال علوی سنگ چشمه

منبع:

www.siop.ir

نوع مطلب : مقالات، محیط کار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 1 آبان 1389
آبانگاه
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:24 ق.ظ

Good information. Thanks.
cialis prezzo in linea basso low cost cialis 20mg venta de cialis canada cialis generico generic cialis buy original cialis rx cialis para comprar cialis 20 mg cut in half can i take cialis and ecstasy cialis patentablauf in deutschland
سه شنبه 13 آذر 1397 11:58 ب.ظ

Thank you. Terrific stuff.
cialis pas cher paris purchase once a day cialis sublingual cialis online we choice cialis uk cialis arginine interactio cialis official site get cheap cialis usa cialis online cialis 20 mg cut in half tadalafil 20mg
سه شنبه 13 آذر 1397 01:29 ق.ظ

This is nicely said. !
calis cialis soft tabs for sale cialis 5 mg scheda tecnica tadalafil tarif cialis france cialis super kamagra enter site natural cialis enter site natural cialis cialis generisches kanada acheter cialis meilleur pri
دوشنبه 12 آذر 1397 12:27 ب.ظ

Cheers, Quite a lot of stuff.

cialis prices buying cialis on internet buy cialis acheter cialis kamagra price cialis wal mart pharmacy cialis cuantos mg hay bulk cialis cialis kaufen wo walgreens price for cialis cialis en mexico precio
دوشنبه 12 آذر 1397 01:09 ق.ظ

Incredible a good deal of amazing knowledge.
we recommend cialis best buy cialis daily dose generic cialis billig cialis lilly tadalafi cialis 5 mg effetti collateral are there generic cialis cialis prezzo di mercato cialis tadalafil rx cialis para comprar cialis generic availability
یکشنبه 11 آذر 1397 12:02 ب.ظ

Wonderful postings. Kudos!
cialis 5mg billiger cialis 20mg cialis official site prezzo cialis a buon mercato price cialis wal mart pharmacy online prescriptions cialis cialis qualitat effetti del cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis 10 doctissimo
یکشنبه 11 آذر 1397 01:02 ق.ظ

Nicely put. Kudos!
enter site 20 mg cialis cost cialis authentique suisse cialis super acti cialis coupon weblink price cialis cialis for sale we use it cialis online store achat cialis en suisse cialis professional from usa only here cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 11:50 ق.ظ

Wonderful data, Cheers!
cialis wir preise viagra or cialis comprar cialis 10 espa241a prix cialis once a da effetti del cialis cialis generico cialis rezeptfrei cialis wir preise cialis 05 get cheap cialis
شنبه 10 آذر 1397 12:33 ق.ظ

Incredible quite a lot of excellent advice!
cialis 20 mg best price cialis online deutschland deutschland cialis online cialis prezzo in linea basso cialis pills boards wow look it cialis mexico cialis canadian drugs cialis price thailand buy brand cialis cheap cialis generika in deutschland kaufen
جمعه 9 آذر 1397 01:27 ق.ظ

Fine posts. Many thanks!
canadian discount cialis comprar cialis navarr rezeptfrei cialis apotheke cialis generique 5 mg generic cialis 20mg tablets achat cialis en itali look here cialis order on line rx cialis para comprar cialis 10 doctissimo rx cialis para comprar
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:06 ب.ظ

Good facts. Thank you!
can i take cialis and ecstasy when can i take another cialis overnight cialis tadalafil cialis flussig fast cialis online cialis 10mg prix pharmaci free generic cialis cialis arginine interactio generic cialis at walmart cialis patentablauf in deutschland
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:21 ب.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
dose size of cialis cialis venta a domicilio buy online cialis 5mg we choice cialis uk cialis e hiv how does cialis work cialis diario compra no prescription cialis cheap india cialis 100mg cost cialis 30 day sample
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:24 ق.ظ

Good advice. Many thanks!
order cialis from india cialis 5 effetti collaterali low dose cialis blood pressure cialis 200 dollar savings card click here to buy cialis when will generic cialis be available ou acheter du cialis pas cher cialis purchasing deutschland cialis online overnight cialis tadalafil
پنجشنبه 19 مهر 1397 05:36 ق.ظ

Very well spoken truly! !
buy levitra online levitra 10 mg kopen levitra generic levitra 20mg levitra 20 mg levitra 10 mg kopen buy levitra online buy levitra 10mg levitra buy levitra 10mg
سه شنبه 10 مهر 1397 04:05 ق.ظ

Fine info. Regards!
cialis 50 mg soft tab buying brand cialis online cialis daily india cialis 100mg cost tesco price cialis where to buy cialis in ontario cialis pills price each il cialis quanto costa female cialis no prescription tadalafil 10 mg
یکشنبه 8 مهر 1397 01:33 ق.ظ

You suggested it effectively!
cialis e hiv look here cialis cheap canada order cialis from india buy cialis online nz wow cialis tadalafil 100mg the best choice cialis woman generico cialis mexico cialis for sale effetti del cialis cialis generico milano
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:53 ب.ظ

Superb write ups. Regards.
cialis pills boards cialis et insomni cialis prezzo al pubblico tadalafilo enter site very cheap cialis achat cialis en itali cialis generico postepay buy cialis sample pack link for you cialis price wow look it cialis mexico
پنجشنبه 15 شهریور 1397 03:00 ق.ظ

Terrific write ups. Appreciate it.
canadian drugs generic cialis link for you cialis price cialis baratos compran uk we choice cialis pfizer india cialis 20mg preis cf cost of cialis per pill cialis cuantos mg hay wow cialis tadalafil 100mg cialis rezeptfrei cialis 20 mg effectiveness
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:57 ب.ظ

Point very well taken!!
canadian discount pharmacies in canada online pharmacies legitimate canadian pharmacies-24h top rated canadian pharmacies online buy vistagra usa buy viagra now canadian drugstore canada rx viagra canadiense pharmacy canada best
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:36 ق.ظ

Really a lot of terrific advice.
how to order viagra online online viagra buy prices for viagra buy genuine viagra online how buy viagra order viagra usa how to buy viagra without a prescription buy viagra 25mg buy viagra mastercard generic viagra order
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:00 ب.ظ

Nicely put, Thanks!
cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis with dapoxetine cialis 200 dollar savings card price cialis wal mart pharmacy cialis efficacit cialis savings card generic cialis 20mg uk import cialis best generic drugs cialis cialis online deutschland
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:27 ب.ظ

With thanks. Ample information.

order a sample of cialis acheter cialis meilleur pri look here cialis cheap canada cialis generico online cialis generico en mexico buying cialis overnight tarif cialis france cialis official site generic cialis with dapoxetine cialis uk
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:08 ق.ظ

Thanks! An abundance of information!

buy viagra india where can we buy viagra how to buy viagra without a prescription buy viagra tablets online uk online viagra viagra for cheap prices buy tadalafil buy viagra prescription viagra pills buy generic viagra usa
شنبه 20 مرداد 1397 11:59 ب.ظ
Ahaa, its nice conversation on tһe topic of this post
herе at thіs webpage, I hhave reaԀ all that, so noѡ me
also commenting аt this plɑce.
یکشنبه 27 خرداد 1397 09:57 ق.ظ
What і doo not realize is in truth how you аrе not ɑctually much mօre smartly-ⅼiked than youu might be noԝ.
You're vеry intelligent. You reaqlize therefore considerably witһ regɑrds
tо thіs matter, maԁe me for mү paгt consider it
from a lߋt of numerous angles. Its likе women ɑnd men ɑren't fascinated
ᥙnless it іs one thing to do wіth Girl gaga! Υour personal stuffs excellent.
Aⅼways deal ᴡith it ᥙp!
پنجشنبه 24 خرداد 1397 07:56 ب.ظ
Quality articles or reviews іs the crucial to attract tһe visitors to pay
a visit the weeb site, that's ԝhat tthis web site is providing.
چهارشنبه 23 خرداد 1397 05:02 ب.ظ
Terrific article! Ꭲһіs is thе type of infօrmation that ѕhould Ьe shared
ɑcross the net. Shame on Google for no lοnger positioning tһiѕ put
սp higheг! Come ⲟn over and consult with mү site
. Ƭhanks =)
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:24 ق.ظ

Regards. Great stuff.
cialis generique 5 mg cialis dose 30mg enter site 20 mg cialis cost cialis lilly tadalafi 5 mg cialis coupon printable non 5 mg cialis generici cialis 10mg prix pharmaci price cialis wal mart pharmacy cialis cuantos mg hay cialis rckenschmerzen
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 07:26 ب.ظ
Heya i am for thee primary time here. I found this
board and I to find It truly useful & it helped me out a lot.

I hope to provide one thig back and aid others such
as you helped me.
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 08:49 ب.ظ
I am not sure where you're getging your information, but
good topic. I needs to spend some time learning much more or
understanding more. Thanks for excellent info I wass looking forr this information for my mission.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30